Қазақ тілінің тыныс белгілері

Қазақ тілінің тыныс белгілері

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілінің тыныс белгілері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақ тілінің тыныс белгілері заңдылықтарын толық меңгертіп,қойылатын орындарына назар аударту; сауаттылыққа үйрету; қызметтеріне жаттықтыру жұмыстарын жүргізу;
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, ойлау, еркін сөйлеу қабілеттерін дамытып, тіл мәдениеті жолдары арқылы шешендіктерін қалыптастыру; ұлттық құндылықтарға көңіл аударту;
Тәрбиелік: Білімділікті көздей отырып, тіл арқылы жан-жақтылыққа, өнерге, өз әдеби мұрасын тануға, дәстүрін сыйлауға, сыни көзқарасты болуға шақыру;
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, «Жеті қазына» кітабы, музыкалық аспаптар
Әдіс-тәсілдері: СТО әдістері,топтық тапсырмалар, сұрақ-жауаптар, талдау.
Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

 

Сабақтың барысы: а) Топтарды таныстыру
1-топ: «Мұра» Ұраны: «Түріктің тұнық таза тілі, түзу емлесі – қазақ тілінде.» (А. Байтұрсынов)
2-топ: «Мәдениет» Ұраны: «Бар жақсылықтың басы –тіл.» (М.Қашқари)
3-топ: «Руханият» Ұраны: «Қазақ тілі –біздің рухани тіліміз.» (Н.Назарбаев)
4-топ: «Таным» Ұраны: «Ақыл қайда болса, ұлылық толады,
Білім кімде болса, сол білікті болады.» (Ж.Баласағұн)
ә) Жарысты бастау
Жарыс бөлімдері:
1. «Тыныс белгілері сыры»
2. «Тыныс белгілері және дәстүр»
3. «Тыныс белгілері мен тілектер»
4. «Тыныс белгілері және өнер»

І. «Тыныс белгілер сыры»

«Түріктің тұнық таза тілі, түзу емлесі – қазақ тілінде.»  (А. Байтұрсынов)
«Ол» әдісі арқылы ережелер 2 минутта айтылады.
1-топ: Тіл мәдениеті және пунктуация
2-топ: Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілері
3-топ: Сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілері
4-топ: Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілері
ІІ. «Тыныс белгілері және дәстүр»
«Бар жақсылықтың басы –тіл.» (М.Қашқари)
1.Тыныс белгілерді түсіндіру
а) Салт-дәстүрлер
Сөйлемдерге капитандар тақтада синтаксистік талдау жасап, тыныс белгілерді түсіндіреді.
ә) Діни наным-сенімдер
Тыныс белгілері сөйлеммен сәйкестігін топтың мүшелері дәлелдейді.1,2-топтарға бірдей, 3. 4-топтарға бірдей тапсырмалар беріледі.
Дамытушы жаттығулар

І, ІІ топтарға арналған сөйлемдер:

ІІІ, ІV топтар арналған сөйлемдер

Капитандарға тапсырмалар:

1. Ұлық Алла миғражда пайғамбарға: – Үмбетіңе сәлемді парыз етемін: кім көп сәлем берсе, менің нұрым мен рақметіме бөленеді, – дейді.
2. Қазақ халқы қонақ келгенде жас балаға құман мен сүлгі беріп: «Үлкен кісілердің батасын ал! – деп су құйғызады.
3. Ат қойған кезде де жақсы, рухани мәнді атты таңдап қою керек : баланың есімі өміріне әсер етеді екен.
4. Ата-анасы жаңа туған нәрестені қырық күн тұзды суға шомылдырады:бала тез ширап, қиындыққа мойымайтын болады деп сенеді.

2. Тыныс белгілерді қолдану
а) Бата-тілектер
Леп белгісін суырған топтар 2 минутта жатқа айтады.
ә) Ырым-тыйымдар
Нүкте суырған топтар 2 минутта жатқа айтады.
ІІІ. «Тыныс белгілері мен тілектер»
«Үтірмен сені бітірдім,
Бітірмей, жырым, нүктемен.
Бергі жағында үтірдің
Өлең – өмір тұр бітпеген»  (Т. Досымов)

«Т-сызбасы» бойынша 2 минутта тілектер жазу. Төрт түсті стикерлермен жапсыру. Көк – І топ, сары – ІІ топ, қызыл – ІІІ топ, жасыл – ІV топ.

ІV. «Тыныс белгілері және өнер» 

«Қазақ тілі –біздің рухани тіліміз.»  (Н.Назарбаев)
1. Көріністер (А.Қонақбаева интермедиялары)
2. Қаратпа өлеңдер (М.Мақатаев өлеңдері)
3. Сұраулы әндер (еркін)
Бекіту: «Ақыл қайда болса, ұлылық толады,
Білім кімде болса, сол білікті болады.»
«Ұрпақтан-ұрпаққа, әкеден-балаға не қалып жатқанын дәл білсек, оныншы емес, жүзінші ұрпаққа да не қалатынын білу қиын емес.» (Конфуций)
Үйге тапсырма: Тыныс белгілері мен даналықтар.
Бағалау: Ұпайлар саны арқылы топ белсенділігі, білімділігіне қойылады.

Нұргүл НӨКЕН,

Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі,  
Cыныбы: 9 «ә», №40 орта мектеп.

Ақтөбе қаласы

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста