Жұрнақ пен жалғау

Жұрнақ пен жалғау

 Сабақтың тақырыбы:Жұрнақ пен жалғау

Алматы облысы, Ақсу ауданы.
Ж.Сыдықов атындағы орта мектеп,
мектепке дейінгі шағын орталығымен кмм
бастауыш сынып мұғалімі Бакеева К.Е.

Сабақтың мақсаты: 1) Оқушылардың жұрнақ пен жалғау туралы өткен сабақтаалған түсініктерін кеңейту. 2) Жұрнақ пен жалғаудың түбір сөзге жалғану заңдылықтарын аңғартып, балалардың сауатты жазу дағдыларын дамыту.
Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, ауызша, жазбаша жазу жұмысы.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақтамен «Алтын қақпа» ойыны, ребустар, үлестірмелі қима қағаздар.
Сабақтың барысы:1)Ұйымдастыру кезеңі :
а) Сабаққа дайындау.
ә) Құрал жабдықтарын дайындау.
2) Өткен сабақты қайталау.
а) Үй тапсырмасын тексеру.
ә) Ережелер сұрау.
Сабақты «Білім» өлеңмен бастаймын.
«Білім» деген елгежету үшінкөп еңбек етіп , білімімізді ортаға салайық. Оған жету жолында ертегілерде айтылатындай көптеген кедергілерден өтуіміз қажет.
Бұл кедергілерден өту біздің «Алтын қақпа » ойынында кездеседі.
Бұл қақпаның сұрақтарына жауап беру үшін топ болып жұмыс істейік.
Оқушыларды үш топқа бөлеміз.
Ал, балалар «Іске сәт!».
1) Біздің алдымыздағы қақпа «Тас қақпа.»
а) Тапсырма. 1)Түбір дегеніміз не?
2) Қосымша дегеніміз не?
3) Қосымша нешеге бөлінеді ?
4)Жұрнақ дегеніміз не?
5)Жалғау дегеніміз не?
Ә) Көркем жазу.
Мм Мм Мм ...алма (қосып жазуға дағдыландыру)
2) Ендігі кедергіміз «Күміс қақпа»
а) 276 – жаттығу. Сөздік диктант. Сөз құрамына талдау.
Мүсіншілер, сазгермен, етікшіден, жаңалықты, білімдіге, ұшқыштар.
ә) 277 – жаттығу. Қай топ зерек екенін байқайық.
Мақалды жатқа жазу. Сөз құрамына талдау.
Өнерлінің қолы алтын
Өлеңшінің сөзі алтын.
3) «Алтын қақпаның» тапсырмасы.

Қорыту: Түбір дегеніміз не? Жұрнақ, жалғау дегеніміз не?

 

 

 

 

 

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста