Тақырыбы: "Қосындыны санға көбейту"

Тақырыбы: "Қосындыны санға көбейту"

 

Сабақтың мақсаты: 

Білімділік: Қосындыны санға көбейту тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру; тиімді тәсілмен есептеуге үйрету.
Дамытушылық: Тапсырмалар орындау барысында сын тұрғысынан ойлауын, дербес жұмыс істеуін, алған білімдерін пайдалана білуін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа ,шығармашылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, жұптық жұмыс, жеке жұмыс,ыстық орындық, кері байланыс, ой қозғау, деңгейлік тапсырмалар, тест жұмысы.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Құрметті балалар! Қазір бізде математика сабағы өтеді. Кім маған
айтады математика бізге өмірде қажет пе?
Математика керек әр күнге ,
Математика қажет өмірде.
Математиканы оқимыз,
Миымызға тоқимыз,

Психологиялық дайындық
- Көңіл –күйлеріңіз қалай?
- Керемет! (қолдарын көтереді)
- Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?
- Тамаша! (алақандарын шапалақтайды)
- Ынтаңыз ше?
- Ғажап! (қолдарын көтереді)
- Ендеше бастайық!

II Үй тапсырмасын тексерейік
Тақтаға шығару:
1. Ұзындығы 5 см, ені 2см тік төртбұрыштың ауданын тап.
Көбейтудің қандай қасиетін қолдандың?
2. Ұзындығ 5 см, ені 2см тік төртбұрыштың периметрін тап.
Көбейтудің қандай қасиетін қолдандың?
3. Есептерді әр түрлі тәсілмен шығару.
Бір жүйектен 12 кг, ал екіншісінен 9 кг қияр жиналды. Барлық қияр әрқайсысына 7 килограмнан себеттерге бөлініп салынды. Неше себет керек болды

Жұмыстарын бағалау,қорытындылау.
III Білімдерін жан-жақтан тексеру
- Ыстық микрафон
- Көбейтудің қандай қассиеттері бар?
- Тік төртбұрыштың ауданын, периметрін қалай табамыз?
- Шаршынын ауданын, периметрін қалай табамыз?
- Текшеде неше қыры , жағы, төбесі бар? Көлемін қалай табамыз?
- Ұзындық бірліктерін, масса бірліктерін ата.
- 1т = □кг. 1ц=□ кг. 1км =□ м. 1м = □ см

-Кім жылдам?

бағалау парағын толтыру.
IV Сабақтың тақырыбын , мақсатын айту.
Тақырыбы
: Қосындыны санға көбейту
Мақсатымыз: Көбейтудің қасиеттерін қолдана отырып, амалдарды орындайтын боламыз.
V Жаңа сабақ
Дәптерде
:
5-ақпан
Сынып жұмысы.(жазу)
Көркем жазу: 2 2 2 32 302 222.
Тапсырманы орындаймыз
(3+4) •2=
Сонымен :
Қосындыны санға көбейту үшін :
1) қосындының мәнін есептеп, нәтижені санға көбейтуге болады.
2) санды әр қосылғышқа көбейтіп, алынған нәтижелерді қосуға болады.
-үлестірімділік қасиеті
Неше тәсілмен шығардық? (2)
Тақтада: (түсіндіріп шығару)
(40+50)•2=
(20+50)•4=
сергіту сәті
VI Бекіту
- Оқулықпен жұмыс
№3, 37 бет. (1.2 оқушы тақтада шығарады)
(14+36)•5= (10+70)•4= (46+24)•7=
(27+73)•8= (10+20)•6=
қорытындылау: қолдаймыз ба? Бағалау.
Математикалық тест.
1. (5+2) • 7 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 40
ә) 39
б) 49
2. (40 + 20) • 8 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 840
ә) 480
б) 300
3. 48: 8 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 3
ә) 7
б) 6
4. 120 – 20 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 100
ә) 80
б) 90
5. 180 •0 өрнегінің мәні нешеге тең?
а) 180
ә) 0
б) 1
оқушылар жұмыстарын ауыстырып тексереді.
Дұрыс жауабы:
1. б) 49
2. ә) 480
3. б) 6
4. а) 100
5. ә) 0
ой қозғау.
8 ○ 8○ 8○ 8 =1
8 ○ 8○ 8○ 8 =2
сұрақтарға жауап беру
* не артық 99кг ба, әлде 1ц ме?
* үлкен шаманы ата: 70ц. 70кг. 70г.
* Бір қорапқа 7 қарындаш сыяды. Осындай 8 қорапқа неше қарындаш сыяды?
VII Қорытынды
Нені өттік? Қосындыны санға көбейту үшін .....
Сабақ ұнады ма?
Ү/ж деңгейлік тапсырма тарату
Бағалау (бағалау парағы бойынша)
Рефлексия: қызыл алма, жасыл алма, сары алма
жасыл алма туралы мәліметтер.

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста