Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі

Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі

Қаралды: 

Күні:27.02.2020.

Сыныбы: 10  «В»

Мұғалім: Ертуганова Балжан Туленовна

 

Қатысқаны: 

Қатыспағаны

Бөлім:3

Парасат пайымы

Сабақтың тақырыбы:   Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі

 

Оқу мақсаты

10.1.2.1.Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану

10.2.4.1.Шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы (шағын мәтін, өлең, үндеу жазу)

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тани алады.

Мәтіннен көтерілген мәселені талдай отырып,негізгі ойды анықтай алады, шағын мәтін,өлең,үндеу жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Тіл мәдениетін дамыту

Бағалау критерий-лері

Шығарманы оқи отырып,көтерілген мәселені айқындайды.

Талдау жасау арқылы үндеу,өлең,шағын мәтін жазады.

 

Құндылық-тарды игеру

Ұлттық-рухани құндылық

Отанды сүю

Пәнаралық байланыс

 Тарих, қазақ тілі, жаратылыстану

Алдыңғы оқу

немесе

бастапқы білім

Оразақын Асқардың өмірі мен шығармашылығы

С а б а қ т ы ң   б а р ы с ы

Кезеңдер/уа-қыты

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Бағалау

 

 

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

6- минут

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу

Түгендеу

Психологиялық ахуал

Оқушыларға жақсы тілек тілеуден сабағымызды бастаймыз.

Оқушыларды топқа бөлу.

1,2,3,4 сандары бойынша балалар топқа бөлінеді

Үй тапсырмасын сұрау.

Оразақын Асқардың өмірі мен шығармашылығы

Ақын өлеңдерінен үзінді жатқа айту

«Ойтүрткі» сұрақтары.

&lt!--[if !supportLists]--&gt-         &lt!--[endif]--&gtАқынның жалпы өлеңдерінің негізгі тақырыбы қандай?

&lt!--[if !supportLists]--&gt-         &lt!--[endif]--&gtАйтылып өткен өлең үзінділері қандай сезімімізді оятады?

 

 Оқушыларды сабақтың      мақсатымен таныстыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сандар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау  сөздер арқылы

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

6- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- минут

 

 

 

 

 

 

 

 Оқушылардың назарын     бейнефильмге аудару

Мұқият көрулерін өтіну.

 

 

1 – тапсырма: «Бір минуттық әңгіме» әдісімен

 

Көрген бейнефильмнен түсінген ойларын 3-4 сөйлеммен жазады

 

 

Бағалау критерийі:«Бір минуттық әңгіме» әдісімен шағын мәтін жазады.

 

Дескриптор: Бейнефильмді  түсініп, ойларын нақты жазады.

 

-Бүгінгі тақырып шетте жүрген қандас бауырларымыз туралы болмақшы.Оразақын Асқадың «Шетте жүрген бауырларға» атты өлеңімен таныс боламыз.

Бір оқушы өлеңді мәнерлеп,дауыстап оқып шығады.

 

Өлең мазмұнын қысқаша 3-4 сөйлеммен айтып өту.

Тірек сөздерге тоқталып өту

Атажұрт

Атақ-даңқ

Қармақ

Тер төгу

Әнұран

Мемлекет

 

2-Топтық жұмыс:

1-топ  «Төрт сөйлем» әдісі   «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол!» мақалының мағынасын ашады

2-топ РАФТ әдісі Шетте жүрген қандастарға үндеу жазады

3- «Төрт сөйлем» әдісі  Ақынның қандастарымызды елге шақырудағы мақсат-мүддесі қандай екендігін жазады.

4-топ РАФТ әдісі. «Әр қазақ менің жалғызым» тақырыбына 2-шумақ өлең құрастырады.

 

Бағалау критерийі: Шығармадағы өзекті мәселелерді анықтайды.

Талдау жасай отырып ойларын нақты жеткізеді.

 

 Дескриптор:

Тапсырманы нақты            орындайды.

Өлең,үндеу жазады

 

3-Жағдаяттық тапсырма      Шетелде оқып жүрген ,шетелдік азаматтығы бар қазақ бауырымызды Атажұртқа қалай шақырар едіңдер?

 

    Бағалау критерийі: 

Тақырыптар бойынша  өзекті мәселелерді анықтайды.

Дескриптор:

Тілдік мәдениетті сақтай отырып, ойларын дәлелді жеткізе алады.

 

 

 

 

 

 

&lt!--[if gte mso 9]&gt&ltxml&gt &lt/xml&gt&lt![endif]--&gt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

1.Өлеңді мәнерлеп оқу

2.Шығармада ұлттық рәміздер берілген шумақты жаттап алу

 

Сабақтың соңы

5- минут

 

 

 

 

 

Рефлексия

 

Білемін

Білдім

Білгім келеді әдісі бойынша кері байланыс жүргізіледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   


 Ертуганова  Балжан Туленовна, Алматыдағы
№178 лицейдің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
       

 

 

 

 

 

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста