Сын есім

Сын есім

Оңтүстік Қазақстан облысы
Отырар ауданы
Шоқтаева Пернеш
Бастауыш сынып мұғалімі

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы : Сын есім.
Сабақтың мақсаты :
Білімділік : Сын есім туралы түсінік беру. Сөз таптарынан сын есімді ажырата білуге , сұрақ дұрыс қоя білуге, сын есіммен байланысты сөздерді табуға үйрету.
Дамытушылық : сауатты жазуға дағдыландыру, қисынды ойлауын, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік : өздігінен жұмыс істей білуге үйрету, өзін – өзі бағалай білуге үйрету.
Сабақтың әдісі : сұрақ – жауап.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі : дидиктикалық материалдар, деңгейлік тапсырмалар, үлестірме карточкалар.
Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын сұрау.
-Етістік дегеніміз не?
-Қүрамына қарай нешеге бөлінеді?
-Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
-Мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
-Болымсыз етістік қалай жасалады?
Мысалдар келтіру.
Психологиялық дайындық.
Жарық болса күніміз
Жарқын шығар үніміз.
Елін сүйіп ер жетер
Біз болашақ гүліміз.
-Ия, балалар, сендер еліміздің болашағысыңдар. Сендер білімді болсаңдар еліміз көркейе түспек. Ал, ендеше қазақ тілін қаншалықты меңгергендіктеріңді байқайық.

Дағдылы сүрақтар қою.
1 – оқушы : Сөздің құрамы нешеге бөлінеді?
2 – оқушы : Қосымша нешеге бөлінеді?
3 – оқушы : Жұрнақтың қызметі қандай?
Өте жақсы. Ендеше, сөйлемнің қандай түрлері бар?
-Жай сөйлемнің түрлерін ата.
Сын есімді тауып, оның қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсету.
Жақсы сөзге жан семіреді,
Жаман сөзден жан қорқады
Өзіндік жұмыс.
Деңгейлік тапсырмалар орындату.
1 – тапсырма.
Әдеп – әдепті
Ақыл –
Көрік –
2 – тапсырма.
Қыс қандай?
Қарлы, ....., ....., .....
3 – тапсырма.
Мақалды толықтыр.
1) . . . . . сөз жарым ырыс.
2) . . . . . . . киім тәнді жылытар.
. . . . . . . сөз жанды жылытар.
4 – тапсырма.
Өлең шумағын толықтыру.
Жатып қалған тайлағы,
Шардай атан болған жер.
Жабағылы тоқтысы,
Қой болып қора толған жер.
Сын есімді табу.
Семантикалық карта толтыру.

Буынға арналған сергіту жаттығуы.
«Тез ойла!». Ойынын жүргізу.
1 топ. Зат есім + етістік.
-Жалаң сөйлем қалай жасалады?
-Неліктен жайылма сөйлем дейміз
Венн диаграммасын қүру.

Етістік

Жаңа сабақ. Сын есім. Ребус шешу.
Мысалдар келтіру.
Таза ауа. Әдемі қыз. Жаңа киім.
Сұрақ қоя отырып сын есімнің ережесін шығару.

Гүл күлтелерін жапсыру.
Оқулықпен жумыс. 363 - 365 – жаттығу.
363 – жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою. Олардың қай сөз табы екенінң айту.
364 – жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сын есімді қойып, көшіріп жазу.
Ақ мақта, тәтті алма, қою айран, кең дала, биік тау, тереңкөл.
Сын есімге мысал келтіру.

Сергіту сәті.
365 – жаттығу. Мақалды жатқа жазу.

Автор
Последние статьи автора
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Кадрлық резерв. Ол қай жағдайда компанияны құтқарады, ал қашан қызметкерлерге теріс ықпал етеді?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Қайтыс болған адамның заттарын сақтауға бола ма?
Цифра
50
50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов

50 км/ч – именно с такой средней скоростью промчался вчера по афинской трассе Вячеслав Екимов, чтобы завоевать серебро в велогонке с раздельным стартом.
1900
Году

Бокс был узаконен как вид спорта
2,5
ГРАММА

Масса мячика для игры в настольный теннис
5
Олимпийских колец

символизируют единство пяти континентов, хотя ни одно из них не является символом какого-то конкретного континента. Цвета колец — синий, красный, желтый, зеленый, черный, — были выбраны, как наиболее часто встречающиеся на флагах государств мира.
130
км/час

С такой скоростью летит мяч, после удара профессионального волейболиста